Kategorie
- Jak na cizí jazyk (10)
- Jak se učit (5)
- Od všeho trochu (0)
Přípravné kurzy na SŠ srovnávají rozdíly způsobené distanční výukou
Máme za sebou dva roky distanční výuky, které byly pro žáky psychicky velmi náročné. Vždyť byli dlouhodobě izolováni od svých vrstevníků, přišli o své sociální kontakty i volnočasové aktivity, které měli rádi. A přestože pandemie už je pryč, pro žáky devátých ročníků stresové období ještě neskončilo. Čekají je totiž přijímací zkoušky na střední školy a výsledek jednoho testu tak rozhodne o jejich buducnosti.
Víme, s kolika anglickými slovíčky si vystačíte
Učení slov nazpaměť nemá asi nikdo v lásce, ale všichni tušíme, že je to nepostradatelná část jazykového studia. Můžeme ovládat perfektně gramatiku i výslovnost, ale když dojde na věc, musíme být schopni dát našim větám význam. Ovšem kde s memorováním začít?
Mnemotechnické pomůcky: Poradíme, jak si zapamatovat data i čísla
BeFeLeMe, pes se veze. S touhle říkankou se potkal na prvním stupni každý. Obojetné souhlásky jsme se díky ní naučili jako nic. Pamatujeme si je dodnes a vlastně nám to ani nepřijde zvláštní. Však přesně takhle by měly fungovat mnemotechnické pomůcky.
Jak se naučit jazyk?
Je mnoho možností, jak zlepšovat své jazykové dovednosti. Nejrychleji si člověk osvojí nový jazyk tam, kde ho používají místní obyvatelé a je mu vystaven po celý den. Ne každý má ale možnost přestěhovat se na čas do zahraničí. Jak docílit podobného efektu v pohodlí svého domova?
Pište rukou: Víc si zapamatujete a budete kreativnější
Ručně psané dopisy nahradily e-maily a namísto notesu a barevných tužek s sebou v batohu nosíme telefon, tablet nebo počítač. Jasně, zapsat si poznámky do elektronického zařízení je rychlejší a praktičtější, ale… zapamatujeme si jen minimum a v případě elektronického kalendáře spíš podlehneme tomu odsunout úkoly na později.