Když o někom řekneme, že je inteligentní, můžeme tím mít na mysli mnoho věcí. Za inteligentního můžeme považovat člověka, který si přečte vědeckou práci, porozumí jí a pamatuje si z ní každý detail. Inteligentní nám může připadat i osoba, která má organizační schopnosti a do pěti minut vyřeší každý problém. Každý je inteligentní trochu jinak. S touto myšlenkou pracuje i Gardnerova teorie mnohočetné inteligence, podle níž existuje dokonce osm různých druhů inteligence.
Klasický IQ test měří pouze kognitivní funkce, jako je pochopení logické posloupnosti, pozornost, paměť a rychlost práce s informacemi. Inteligenční kvocient vyjádřený číslem tak vypovídá velmi málo o skutečné inteligenci člověka. V Gardnerově pojetí má každý jedinec hned několik druhů inteligence, z nichž některé má vyvinuté více a jiné méně. Pojďme se na těchto osm typů inteligence podívat podrobněji a prozkoumat, jak je můžeme využít při studiu cizích jazyků.
Lingvistická inteligence
Lidé s vysokou lingvistickou inteligencí vynikají ve schopnosti pracovat se slovy. Dovedou se velmi dobře verbálně vyjadřovat, jejich projev je věcný, výstižný a většinou i přesvědčivý. Tento typ inteligence mívají spisovatelé, filosofové, novináři, právníci a politici.
Pokud patří lingvistická inteligence mezi vaše silné stránky, je pro vás ideální osvojovat si cizí jazyk četbou knih nebo poslechem podcastů. Nejlépe na nějaké sofistikované téma, protože nikdo neocení krásu složité syntaktické stavby souvětí více než vy. Klasická konverzace vás nejspíš bude nudit. Vy potřebujete vyostřenou debatu na kontroverzní téma, ve které budete moct využít své nepřekonatelné argumentační dovednosti.
Logicko-matematická inteligence
Tento typ inteligence souvisí se schopností logicky a abstraktně myslet. Lidé s logicko-matematickou inteligencí mohou být úspěšní například v počítačovém programování. Učení se nových slovíček pro ně může být náročné a musí se k němu nutit. Ale co se týká gramatiky, v té nachází zvláštní zalíbení. Vždyť i cizí jazyk lze vnímat jako vysoce organizovaný systém pravidel, který je stejně logický jako matematika.
Poznáváte se? V tom případě vám může pomáhat klasifikace slovíček podle různých kritérií. Můžete si k nim vyhledávat synonyma a opozita nebo si je roztřídit dle slovních druhů. Využijete tak svou vášeň pro objevování vzorců a vzájemných souvislostí.
Kinestetická inteligence
Lidé s kinestetickou inteligencí vynikají v pohybových aktivitách, jako je sport nebo tanec. Bývají mezi nimi skvělí sportovci, vojáci a policisté, ale i tanečníci a herci. Nevyhovuje jim studium, při němž musí dlouho sedět a jen poslouchat lektora nebo pracovat s učebnicí.
Co s tím? Učte se prostřednictvím nějaké aktivity. Zkuste se zapsat do kurzu vaření, který probíhá v cizím jazyce. Nebo se zapojte do skupiny, která nacvičuje divadelní představení v daném jazyce. Zkrátka se učte prožitkem. Pokud můžete, sbalte si kufr a odjeďte na nějaký čas do zahraničí, kde jazyk pochytíte přirozeným způsobem v každodenních situacích.
Muzikální inteligence
Tato inteligence má souvislost s rytmem, zvuky, tóny a hudbou. Lidé s touto inteligencí mají výborný hudební sluch, umí zpívat, hrát na hudební nástroje a komponovat hudbu. Hudba se většinou stává i jejich profesí.
Pokud máte muzikální inteligenci, je pro vás snadné odposlouchat a napodobit správnou výslovnost slovíček i větnou melodii v jakémkoliv jazyce. Proto pro vás budou nejpřínosnější lekce s rodilým mluvčím. Zkuste se ve studiu zaměřit na zvukovou stránku jazyka. Poslouchejte audioknihy nebo si zpívejte písničky.
Interpersonální inteligence
Tato inteligence vypovídá o schopnosti komunikovat a kooperovat s druhými. Lidé s vysokou interpersonální inteligencí bývají extrovertní a empatičtí. Většinou si vybírají profese, ve kterých jsou v kontaktu s lidmi. Jsou mezi nimi vynikající leadeři i obchodníci.
Je to váš případ? Vzdělávejte se vždy ve skupině. Nejvíce se naučíte, když budete moct komunikovat s druhými a spolupracovat s nimi na projektu nebo na řešení nějakého problému. Velmi rychle se postavíte do pozice vůdce týmu a to vám vlije krev do žil.
Intrapersonální inteligence
Lidé s intrapersonální inteligencí mají silně vyvinutou schopnost introspekce a sebereflexe. Často tráví čas o samotě a přemýšlí o svém nejoblíbenějším tématu – o sobě. Mezi těmito introvertními jedinci najdeme především psychology, filosofy a spisovatele.
Jak můžete intrapersonální inteligenci využít při studiu? Jednoduše si pište deník v cizím jazyce. Ty desítky stran, které každý den popíšete, se na vaší jazykové úrovni brzy projeví. A protože rádi vyjadřujete své názory, mohlo by vás současně bavit i psaní svého vlastního blogu.
Vizuální inteligence
Lidé s vizuální inteligencí vnímají linie, tvary, barvy a prostorové uspořádání prvků. Velmi dobře jim jde orientace v pláncích nebo zakreslování půdorysů. Mohou vyniknout jako architekti, interiéroví designéři nebo grafici.
Pokud je vaší nejsilnější stránkou vizuální inteligence, pomůže vám, když si při studiu cizího jazyka budete vytvářet myšlenkové mapy nebo když si ke svým poznámkám budete kreslit ilustrace. Také používání barev vám může pomoci se zpřehledněním vašich zápisků a zapamatováním si nového učiva.
Přírodovědná inteligence
Tato inteligence souvisí s přírodním světem. Lidé s tímto nadáním nejčastěji nachází uplatnění v oblasti biologie nebo ekologie. Při studiu cizího jazyka se tento typ inteligence nedá příliš využít. Snad jen tak, že se půjdete učit do přírody nebo do parku.