Máme za sebou dva roky distanční výuky, které byly pro žáky psychicky velmi náročné. Vždyť byli dlouhodobě izolováni od svých vrstevníků, přišli o své sociální kontakty i volnočasové aktivity, které měli rádi. A přestože pandemie už je pryč, pro žáky devátých ročníků stresové období ještě neskončilo. Čekají je totiž přijímací zkoušky na střední školy a výsledek jednoho testu tak rozhodne o jejich budoucnosti.
Nejen žáky, ale i jejich rodiče přitom trápí pochybnosti, zda mezi žáky z různých škol nepanují propastné rozdíly ve vědomostech. Během první vlny pandemie byli žáci v podstatě ponecháni svému osudu. Učitelé jim pouze posílali úkoly mailem. Ty pak žáci vypracovávali sami nebo s pomocí rodičů. Podle výzkumu Vzdělávání v době pandemie, který provedla společnost Nielsen Atmosphere, je 65 % rodičů přesvědčeno, že jejich dítě se toho naučilo v rámci distanční výuky méně než při běžné prezenční výuce.
Ve druhé vlně pandemie už probíhala distanční výuka prostřednictvím online platforem typu MS Teams, Zoom nebo Google Meet. Učivo však bylo redukováno. Vzniká tak otázka, jestli se učitelům podaří včas doplnit mezery ve vědomostech žáků a připravit je na přijímací zkoušky.
V důsledku toho rodiče deváťáků letos projevují velký zájem o přípravné kurzy na střední školy, což potvrzuje i Lucie Kratochvílová, ředitelka vzdělávací společnosti Tutor: „Poptávka po přípravných kurzech na střední školy je letos opravdu velká. Po dvou letech distanční výuky je to způsob, jak si doplnit mezery ve vzdělání a srovnat si svou vlastní úroveň vědomostí s žáky z jiných škol. Stejný trend sledujeme i u žáků pátých tříd, které čekají přijímačky na osmiletá gymnázia.“
Stres deváťáků z přijímacích zkoušek umocňuje i to, že se jedná o jeden z nejsilnějších ročníků za poslední roky. Už v loňském roce se objevovaly novinové titulky typu „Rodiče marně hledají střední školy pro děti, na pracáku končí i premianti“. V roce 2022 se na SŠ hlásili žáci narození v roce 2007, těch bylo podle údajů Českého statistického úřadu téměř 115 tisíc. V roce 2023 čekají přijímačky děti narozené v roce 2008, jichž se narodilo téměř 120 tisíc. A to je velký nápor.
Lucie Kratochvílová ze společnosti Tutor k tomu dodává: „Ačkoliv se přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia konají až v dubnu, mnoho rodičů začíná s přípravou svých dětí již s předstihem a volí spíše dlouhodobější kurzy, které děti nestresují, narozdíl od intenzivní přípravy měsíc před termínem zkoušek.“
Přínos přípravných kurzů spočívá i v tom, že typy úloh u přijímaček se mohou lišit od testů, které používají učitelé ve škole. Když musí žák u přijímací zkoušky dlouho přemýšlet nad zadáním úlohy, ztrácí tím drahocenný čas. Proto je potřeba trénovat si testy předem. Přípravné kurzy v Tutoru startují už 31/10. ///VÍCE ZDE///