Učení slov nazpaměť nemá asi nikdo v lásce, ale všichni tušíme, že je to nepostradatelná část jazykového studia. Můžeme ovládat perfektně gramatiku i výslovnost, ale když dojde na věc, musíme být schopni dát našim větám význam. Ovšem kde s memorováním začít?
Je nutné znát statisíce existujících anglických slovíček, abyste mohli vést slušnou konverzaci? Ne, v takovém případě by vám nerozuměl už ani kdejaký rodilý mluvčí. Ti běžně používají kolem 20 000 slov aktivně a něco přes 40 000 pasivně. Abyste se v jazyce dobře domluvili a rozuměli běžným textů, stačí znát 3 000 nejpoužívanějších slovíček v základním tvaru. (To už nezní tak děsivě, že?)
Jak určíme, že slovíčko známe?
Určitě už se vám stalo, že jste si při rozhovoru nemohli nějaké slovo vybavit, ale když jste ho potom viděli napsané, okamžitě jste mu rozuměli. Takto rozlišujeme aktivní a pasivní znalost, přičemž pasivní vždy převažuje. Naším cílem při učení slovíček je dostat je do aktivní zóny a dokázat je využít.
Od batolete po odborníka
Začátečník na úrovni A1 má v zásobě 250 až 500 slovíček, zhruba tolik, co rok a půl staré batole. Váš výběr slov se bude ale nejspíš trochu lišit a poradíte si v této fázi s většinou situací na cestách.
Mírně pokročilý uživatel angličtiny s úrovní A2 už zná 1 000 až 3 000 slov. S takovou zásoobu dokážete vést jednodušší konverzaci a poradíte si s každou běžnou situací. Už po překročení hranice 1 000 slov jste schopni porozumět většině neformálních textů. Vaše slovní zásoba je podobná asi jako u tříletého dítěte.
Další milníky překročí student angličtiny zhruba při znalosti 3 000 (úroveň B1), 4 000 (úroveň B2) a 8 000 (úroveň C1). Středně pokročilý uživatel angličtiny už si buduje specializovanou slovní zásobu. Můžete se zaměřit např. na vaši práci a současné dění, abyste následně témata mohli rozvíjet v konverzaci.
Větší slovní zásoba vám umožní diskutovat téměř o každém tématu a jít přitom do hloubky. Pokud s takovými znalostmi narazíte na neznámá slova, dokážete jim porozumět z kontextu. Jakmile se začínáte pohybovat okolo 16 000 slovíček, jste na nejvyšší úrovni C2.
Začněte třeba od A…
Kompletní seznam 3 000 nejpoužívanějších anglických slovíček najdete např. na stránkách Oxford Learner’s Dictionaries. Můžete jím jen tak brouzdat nebo si ho stáhnout v pdf a pustit se do biflování. Nezapomeňte, že je důležité slovíčku nejen rozumět, ale dokázat ho aktivně použít. Nové slovo se proto snažte brzy zapojit do konverzace.
Potřebujete ke studiu parťáka? Spolužáci na skupinových kurzech můžou být skvělou motivací. Omrkněte dostupné termíny a přidejte se k nám – 1. lekci si můžete vyzkoušet zdarma.